5 Pokarmy, Które Obniżają Poziom Testosteronu

Możesz robić wszystko dobrze: regularnie ćwiczyć, spać osiem godzin każdej nocy i prowadzić zdrowy tryb życia.

Niemniej jednak, jeśli spożywasz niewłaściwą żywność, Twoje wyniki nigdy nie będą tak optymalne, jak mogłyby być!

5 Pokarmy, Które Obniżają Poziom Testosteronu

Ograniczenie spożycia nieodpowiednich produktów, zwłaszcza jeśli są spożywane regularnie, przyczyni się do utrzymania zdrowego poziomu testosteronu w dłuższej perspektywie.

Zagrożenia zdrowotne związane z obniżonym poziomem testosteronu

Wraz z upływem lat, obniżony poziom testosteronu staje się coraz bardziej powszechny. Przewiduje się, że po osiągnięciu 30. roku życia u mężczyzn może wystąpić roczny spadek poziomu testosteronu o około 1%.

To zjawisko wynika zarówno z naturalnego procesu starzenia się, jak i zmian w stylu życia. Z wiekiem często stajemy się mniej aktywni fizycznie, nasz sen może być gorszej jakości, a poziom stresu zazwyczaj wzrasta.

niski poziom testosteronu objawy

Te czynniki wpływają nie tylko na poziom testosteronu, ale również na ogólny stan zdrowia. Nadwaga, brak snu i wzrastający poziom stresu mogą negatywnie wpływać na serce, zwiększać ryzyko niektórych nowotworów i przyczyniać się do problemów psychicznych.

Jednym z problemów jest błędne koło, w którym niski poziom testosteronu i złe zdrowie wzajemnie się potęgują. Otyli mężczyźni, narażeni na choroby serca, mają większe ryzyko obniżonego poziomu testosteronu, i odwrotnie.

Badanie przeprowadzone na mężczyznach w wieku od 50 do 91 lat wykazało, że ci z najniższym poziomem testosteronu mieli wyższe ryzyko zgonu w ciągu 20 lat.

Te 5 pokarmów spożywczych może obniżyć poziom testosteronu

Oto pięć powszechnie spożywanych produktów, które potencjalnie mogą niekorzystnie wpływać na poziom testosteronu.

Warto jednak zauważyć, że żaden z tych pokarmów czy napojów nie jest sam w sobie szkodliwy, o ile spożywane są z umiarem.

Jednak regularne spożywanie jednego lub więcej z wymienionych produktów może skutecznie wpływać na obniżenie poziomu testosteronu, dlatego rozważ ograniczenie ich spożycia.

Soja

Twierdzenia o natychmiastowym, drastycznym obniżeniu poziomu testosteronu przez soję są przesadzone i niepotrzebnie alarmujące.

Soja stanowi zdrową żywność, zwłaszcza w postaci sfermentowanej, jak tofu czy miso.

Soja

Potencjalne problemy mogą wystąpić, gdy spożywasz dużo niesfermentowanej soi, zwłaszcza jeśli stanowi znaczącą część twojej diety, co często ma miejsce w przypadku wegan lub w niektórych regionach Azji.

Soja zawiera fitoestrogeny, które mogą naśladować działanie estrogenów i wpływać na stosunek testosteronu do estrogenu w organizmie.

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, spożywasz produkty wspierające poziom testosteronu, dbasz o sen, a także utrzymujesz umiarkowaną lub niską zawartość tkanki tłuszczowej, spożycie soi jest prawdopodobnie bezpieczne.

Jednakże, jeśli już masz problemy z otyłością i stresem, dieta bogata w soję może wpływać na poziom testosteronu.

Alkohol

Alkohol często jest obwiniany za wiele problemów zdrowotnych, w tym za przyrost masy ciała. Chociaż termin „brzuch piwny” nie jest precyzyjny z naukowego punktu widzenia, to nadal powszechnie używane.

Podobnie jak w przypadku soi, umiarkowane spożycie alkoholu może przynieść pewne korzyści zdrowotne. Jednakże, nadmierne i chroniczne picie alkoholu oraz uzależnienie od niego mogą prowadzić do istotnego obniżenia poziomu testosteronu.

Alkohol poziom testosteronu

Regularne spożywanie dużej ilości piwa może skutkować obniżeniem poziomu testosteronu i liczby plemników. Stanowi to jednak problem głównie w sytuacji, gdy inne czynniki w Twoim życiu już wpływają na poziom testosteronu.

Alkohol może zwiększać produkcję estrogenów, zakłócać sen, podnosić poziom kortyzolu i przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej, co może negatywnie wpływać na produkcję testosteronu u mężczyzn.

Śmieciowe jedzenie

Niezdrowe jedzenie jest uważane za czynnik obniżający poziom testosteronu z kilku powodów.

Często zawiera tanie mięso niskiej jakości, które jest bogate w tłuszcze trans, znane z obniżania poziomu testosteronu i zmniejszania liczby plemników.

Śmieciowe jedzenie zawiera także ftalany, substancje chemiczne znajdujące się w tworzywach sztucznych, które mogą zakłócać równowagę hormonalną zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Jednak największym problemem jest wysoka kaloryczność fast foodów, która często prowadzi do przyrostu masy ciała. Jak powszechnie wiadomo, przyrost masy ciała u mężczyzn może prowadzić do obniżenia produkcji testosteronu.

Produkty mięsne

Nie zalecamy całkowitej rezygnacji z mięsa i przejścia na weganizm.

Zalecamy jednak ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa niskiej jakości, ponieważ może ono obniżyć poziom testosteronu u mężczyzn.

Te produkty mięsne często zawierają soję i konserwanty, które mogą wpływać na równowagę hormonalną.

Ponadto często są bogate w tłuszcze trans i kalorie, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała.

Dlatego korzystne może być ograniczenie spożycia produktów mięsnych.

Lukrecja i mięta

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na dietę osób jedzących mięso, ale także tych, którzy preferują dietę roślinną.

Badania wykazały, że duże ilości zarówno mięty, jak i lukrecji mogą obniżać poziom testosteronu.

Lukrecja i mięta obniżać poziom testosteronu

Badanie z 2003 roku wykazało, że u mężczyzn spożywających lukrecję poziom testosteronu spadł o 26% w ciągu tygodnia.

Jeśli regularnie pijesz herbaty ziołowe, miej to na uwadze. Od czasu do czasu można pić herbatę miętową lub lukrecjową, ale codzienne spożywanie może spowodować spadek poziomu testosteronu.

Wnioski

Ważnym wnioskiem płynącym z tego artykułu jest znaczenie różnorodności i umiaru w diecie. Żadne z wymienionych dań ani napojów nie wpłynie negatywnie na poziom testosteronu, o ile są spożywane w umiarkowanych ilościach.

Mogą stwarzać problem jedynie w przypadku częstego i nadmiernego spożycia. Niestety, często sięgamy po tę samą dietę, zwłaszcza gdy doświadczamy stresu, zmęczenia lub wyczerpania.

Obraz zestresowanego mężczyzny ściskającego butelkę jest nam dobrze znany. Jednak dzisiaj zestresowany mężczyzna może równie łatwo zamówić jedzenie na wynos i zjeść stertę tanich hamburgerów.

Aby wspomagać poziom testosteronu, warto włączyć do diety więcej owoców i warzyw, a także zdywersyfikować źródła białka.

Zamiast nadużywać alkoholu, warto nauczyć się delektować nim z umiarem. Jeśli to możliwe, dobrym pomysłem jest także inwestowanie w wysokiej jakości mięso.

Wreszcie, dodanie do rutynowej diety pewnych skutecznych boosterów testosteronu, takich jak Probolan 50, może znacząco zwiększyć poziom testosteronu. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje.

Probolan 50 efekty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *