Testosteron a wypadanie włosów (Łysienie androgenowe)

Dzisiaj skupimy się na kwestii, który dotyczy wielu mężczyzn na całym świecie – związku między testosteronem a wypadaniem włosów.

Istnieje powszechne przekonanie, że poziom testosteronu, zarówno wysoki, jak i niski, bezpośrednio wpływa na wypadanie lub wzrost włosów, jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

Czy testosteron rzeczywiście odgrywa główną rolę w procesie wypadania włosów?

W tej eksploracji zagadnienia odkryjemy złożoną relację między testosteronem a wypadaniem włosów oraz rozwiejemy pewne mity na ten temat.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Zanim przeanalizujemy związek między testosteronem a wypadaniem włosów u mężczyzn, warto bliżej przyjrzeć się łysieniu typu męskiego (łysienie androgenowe). Jest to rodzaj wypadania włosów, który z niepokojem obserwuje wielu mężczyzn.

Łysienie typu męskiego posiada charakterystyczny kształt, który nadaje mu rozpoznawalny wygląd. Wraz z cofaniem się linii włosów z przodu, często bardziej zauważalnie po bokach, tworzy się charakterystyczny kształt litery M. Ze względu na ten wyraźny początek, ten kształt litery M często jest nazywany łysieniem czołowym.

Stopniowo, w miarę cofania się linii włosów, zanika również owłosienie na wierzchołku głowy. Ostatecznie oba obszary łączą się, tworząc kształt litery U.

testosteron wypadanie włosów

W wieku 50 lat, aż połowa mężczyzn zauważa utratę włosów na skroniach, w obszarze skóry głowy oraz linii włosów. W momencie osiągnięcia wieku 70 lat, jedynie mniej niż 15% mężczyzn może poszczycić się pełną głową włosów.

Łysienie typu męskiego wynika z połączenia czynników dziedzicznych oraz wpływu hormonów androgennych. Te czynniki odgrywają kluczową rolę w określaniu, ile włosów zachowasz w miarę starzenia się.

Testosteron a wypadanie włosów

Wierzcie lub nie, ale testosteron faktycznie występuje w organizmie w różnych postaciach. Po pierwsze, istnieje „wolny” testosteron. Jest to forma testosteronu, która nie jest związana z żadnymi białkami w organizmie.

Ta forma testosteronu jest często określana jako testosteron biodostępny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to forma, do której organizm ma łatwy dostęp (i z której może korzystać).

Jednak większość testosteronu krążącego we krwi wiąże się z dwoma różnymi białkami: globuliną wiążącą hormony płciowe (SHBG) i albuminą. Większość testosteronu jest związana z SHBG i nie jest aktywna.

Około 10% testosteronu produkowanego przez organizm jest przekształcane w dihydrotestosteron (DHT) przez enzym 5-alfa-reduktazę. Logicznie rzecz biorąc, im wyższy poziom testosteronu, tym więcej DHT jest produkowane.

Mieszki włosowe są szczególnie wrażliwe na działanie DHT. W okresie dojrzewania DHT stymuluje wzrost owłosienia na ciele i twarzy. Jednak wraz z wiekiem hormon ten może przyczyniać się do wypadania włosów.

Dlatego wyższy poziom DHT może przyspieszyć wypadanie włosów, wydłużyć cykl wzrostu włosów i skutkować krótszymi oraz cieńszymi włosami.

Podwyższony testosteron a wypadanie włosów

Jeśli DHT jest produktem ubocznym testosteronu, czy wysoki poziom testosteronu może prowadzić do wypadania włosów?

Nie, wysoki poziom testosteronu nie jest bezpośrednią przyczyną łysienia typu męskiego, czyli nie jest główną przyczyną łysienia androgenowego.

wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie androgenowe to w rzeczywistości predyspozycja genetyczna, która sprawia, że ludzie są bardziej wrażliwi na działanie dihydrotestosteronu (DHT).

Jeśli posiadasz zmiany genetyczne, które czynią mieszki włosowe bardziej wrażliwymi na DHT, nawet niewielkie ilości dihydrotestosteronu mogą wywołać proces wypadania włosów i przyspieszyć go. Inne geny również mogą odgrywać rolę w tym procesie.

Niski testosteron a wypadanie włosów

Do objawów niskiego poziomu testosteronu zalicza się utratę masy mięśniowej, przyrost masy ciała, zaburzenia erekcji, zmęczenie, zmniejszony popęd seksualny, a nawet depresję.

Wraz z wiekiem u mężczyzn produkcja testosteronu w naturalny sposób spada, co może wpływać na porost włosów na ciele i twarzy.

Jednak jak dotąd badania nie wykazały bezpośredniego związku pomiędzy niskim poziomem testosteronu a wypadaniem włosów.

Dlatego też, jeśli poziom testosteronu jest poniżej normy dla Twojego wieku, może wystąpić utrata włosów na ciele i twarzy. Jednak jest mało prawdopodobne, że zauważysz wypadanie włosów na głowie.

Łysienie androgenowe u kobiet

Mimo że łysienie androgenowe występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, wypadanie włosów stanowi problem dla ponad 30 milionów kobiet na całym świecie.

Kobiety mają niższy poziom androgenów, w tym testosteronu, ale wystarczający, aby doświadczyć łysienia androgenowego.

Wypadanie włosów u kobiet jest podobne do wypadania włosów u mężczyzn, ponieważ wynika z działania DHT na mieszki włosowe.

Różnica polega na sposobie wypadania włosów. U kobiet włosy mają tendencję do przerzedzania się na całej skórze głowy, szczególnie w miejscu przedziałka.

łysienie androgenowe u kobiet

Wypadanie włosów lub łysienie na skórze głowy jest rzadkością u kobiet, ale może wystąpić przy wyjątkowo wysokim poziomie testosteronu w organizmie.

Wysoki poziom testosteronu u kobiet może powodować różne skutki uboczne, w tym przyrost masy ciała, trądzik, zwiększony wzrost włosów na twarzy i ciele oraz możliwą utratę włosów.

Genetyka również odgrywa rolę w łysieniu typu żeńskiego, co oznacza, że u kobiet z bardziej wrażliwymi mieszkaniami włosowymi może wystąpić utrata włosów z powodu zwiększonego poziomu testosteronu.

Wniosek: Wpływ testosteronu na wypadanie włosów

Łysienie androgenowe jest rozpowszechnione wśród mężczyzn. Przekonuje się o tym ponad jedna czwarta mężczyzn po trzydziestce, a wśród tych po pięćdziesiątce odsetek wzrasta do ponad połowy.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest, że wysoki poziom testosteronu automatycznie prowadzi do wypadania włosów.

W rzeczywistości niektórzy ludzie są bardziej podatni na działanie dihydrotestosteronu (DHT), silnego produktu ubocznego testosteronu.

Ta wrażliwość na DHT ma podłoże genetyczne, co sprawia, że u niektórych osób ryzyko wypadania włosów w odpowiedzi na testosteron jest większe.

Jeśli rozważasz sięgnięcie po naturalny booster testosteronu, możesz być pewien, że podniesienie poziomu testosteronu nie musi prowadzić do wypadania włosów. To wszystko zależy od Twojej genetyki!

Probolan 50 opiera się na całkowicie naturalnych, sprawdzonych składnikach, które wspierają naturalne zwiększenie poziomu testosteronu – wszystko bez niepożądanych skutków ubocznych.

Naturalny booster testosteronu

Potężna formuła Probolan 50 może pomóc Ci w zwiększeniu wielkości, siły i wytrzymałości mięśni, a także przywrócić malejące libido i poprawić wydajność w sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *